header image
Neoficiální informační stránky

Uprchlíci a ekonomika

article header Uprchlíci v Evropě. Téma vyvolávající v oblasti ekonomiky evropských státu i Evropy samotné rozporuplné názory. Skutečně uprchlíci přispívají k hospodářskému růstu nebo statistiky „lžou“?

Institut pro výzkum zaměstnanosti

Podle Institutu pro výzkum zaměstnanosti (IAB) německé Federální agentury pro práci je Německo v letošním roce (2018) připraveno přijmout do pracovních pozic 100 000 uprchlíků. Institut zároveň tvrdí, že hospodářský růst Německa by nebyl bez uprchlíků možný v takové míře. Uprchlíci pracují na nových plnohodnotných pracovních pozicích, a přispívají na sociální systém (na míru nezaměstnanosti v Německu ale podle IAB nemají vliv), což je především v době demografického poklesu vítáno. Na začátku letošního roku IAB uvádí, že zaměstnanost uprchlíků vzrostla o 60% a věří, že se toto procento bude nadále zvyšovat, a to jestliže se zjednoduší postupy pro uznávání domovské profesní kvalifikace. Zmiňuje také, že vzdělávání migrantů je dobrou investicí, která v budoucnu může ekonomiku ještě více rozpohybovat (zdroj: archiv ekonomika.eurozpravy.cz).

Ekonomické přínosy

Podobné stanovisko zaujímá také šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová a říká, že v ekonomickém ohledu může být příval uprchlíků jako obrovský lidský kapitál přínosný právě díky příspěvkům na sociální zabezpečení a daním z příjmů. Aby se ale tak stalo, musí být rychle přijmuta příslušná rozhodnutí a politiky. (zdroj: ekonomika.idnes.cz).

Existuje ale i jiný pohled na věc. Ekonomka Markéta Šichtařová zastává v mnohém opačný názor, tj. že blahobyt země se díky zaměstnání uprchlíků dlouhodobě nijak nezvýší. Naopak, dávky, ze kterých budou nezaměstnaní uprchlíci žít, budou muset být kryty státními dluhopisy. Přitom zcela určitě jsou i jiné smysluplnější cíle, kde je těchto peněz potřeba, a které jsou pro růst ekonomiky významnější.

Vzdělání migrantů

Další otázkou je již zmíněné vzdělání migrantů. Je třeba brát v potaz fakt, že v mnohých zemích, odkud migranti pochází, vysokoškolské tituly neodpovídají evropské, či konkrétně německé, úrovni. (zdroj: parlamentnilisty.cz).


icon

kultura

icon

sport

i con

restaurace

icon

o stadecu

icon

další témata

Aktuality

Zajímá Vás, co nového pro vás připravili v BuranTeatru? Mrkněte tady.

Kulturní Centrum Babylon má pro aktuální sezonu zajímavé novinky - více zde.

Novinky a aktuality z TJ Sokol Brno najdete na této tránce.