header image
Neoficiální informační stránky

Historie Stadecu

Historie Sokolského stadionu v Kounicově ulici začíná v roce 1922, kdy byl slavnostně otevřen letní stadion u příležitosti oslav 60. výročí založení tělocvičného spolku Sokol. V roce 1923 došlo v jeho blízkosti k výstavbě výstavního pavilonu a později ho město přenechalo Sokolu.

Sportovní a společenské centrum

Vedení Sokolu rozhodlo o vybudování nové budovy s tělocvičnou a společenskými místnostmi. Na stavbě se podíleli dva významní architekti, a to Jindřich Kumpošt a Miloš Laml, který propojil tělocvičnu a společenské prostory jednopodlažní vstupní budovou.


V roce 1929 k Sokolskému stadionu přibylo společenské centrum s velkým sálem, kinem a restaurací a došlo k otevření atletického hřiště. V roce 1930 zahájilo svůj provoz letní kino.


V minulosti ve Stadecu sídlila divadla Feste, Oorphane a příjemné posezení našli lidé v kavárně Kafec Stadec. Do roku 2013 využíval zdejší prostory Český rozhlas.

Důležité události

Se Stadecem jsou spojeny různé historické a kulturní události. Zajímavostí je rok 1927, kdy se tu pořádal první mezinárodní autosalon v Brně. V roce 1929 proběhla v novém kině slavnostní premiéra filmu „Nezapomeneme…“ a v roce 1947 došlo k odhalení památníku TJ Sokol Brno I a pamětní desky popraveným a padlým učitelům. V roce 1946 se konal první koncert Moravanu v osvobozeném Brně.

Stadec v současnosti

Stadec je v současné době významným centrem společenského života v Brně a konají se zde různé kulturní akce a vítány jsou všechny věkové kategorie od dětí až po seniory. Návštěvníci mohou posedět v příjemném prostředí restaurace nebo zhlédnout divadelní představení. Kdo chce, může se stát členem sportovního oddílu nebo zlepšit svou fyzickou kondici se zkušenými lektory.


icon

kultura

icon

sport

i con

restaurace

icon

o stadecu

icon

další témata