header image
Neoficiální informační stránky

Národní divadlo Brno

Národní divadlo Brno se skládá celkem ze tří divadel: Mahenovo, Janáčkovo a Reduta.

Mahenovo divadlo

Mahenovo divadlo naleznou návštěvníci na adrese Malinovského nám. 1, 657 70 Brno a vzniklo v době urbanistické proměny Brna v druhé polovině 19. století. Stavba nového divadla byla zahájena v roce 1882 a stála 500 tisíc zlatých. Práce trvaly pouhých 18 měsíců. Architektonický návrh divadla vypracovali architekti Ferdinand Fellner ml. a Hermann Helmer, kteří měli zkušenosti s projektováním divadelních budov. V současné době se v Mahenově divadle odehrávají činohry, například Apartmá v hotelu Plaza, Hledání ztraceného času, Jánošík, Je třeba zabít Sekala, Odyssea, Ostrov pokladů, Paní z moře, Rozmarné léto, Saturnin nebo Želary.

Janáčkovo divadlo

Janáčkovo divadlo sídlí na adrese Roosveltova 31/7, 657 70 Brno. Stavba budovy Janáčkova divadla byla realizována od padesátých do šedesátých let minulého století. Projekční práce měl na starosti nový ateliér Stavoprojektu Brno za vedení architekta Otakara Oplatka. Hlavním inženýrem projektu se stal Vilém Zavřel. Vlastní stavba budovy probíhala od roku 1960 do roku 1965. Provoz divadla byl zahájen 2. října 1965 operou Leoše Janáčka Příhody Lišky Bystroušky. Náklady na realizaci budovy činily takřka 100 milionů Kčs. Divadlo opery a baletu zahrnuje umělecké, společenské a technické prostory.

Divadlo Reduta

Divadlo Reduta na adrese Zelný trh 4, 602 00 Brno se pyšní titulem nejstarší divadelní budovy ve střední Evropě. Budova prošla četnými přestavbami a dostavbami, které trvaly po několik století. Základ divadla tvoří nárožní dům Lichtenštejnců. V roce 1600 jej vykoupilo divadlo a v roce 1634 přikoupilo dům vedlejší. Po rekonstrukci a po propojení vznikl jednopatrový komplex. V roce 1733 bylo ve východním křídle vybudováno divadlo s hlubokým hledištěm. Poslední rekonstrukce divadla proběhla v letech 2002 – 2005 a podařilo se při ní propojit moderní prvky s původní dochovanou architekturou. V divadle Reduta mohou diváci zhlédnout následující inscenace: Brněnské pověsti, Černá labuť, Kámen a bolest, Strach jíst duši nebo Vévodkyně a kuchařka.

Podrobnosti o tvorbě Národního divadla Brno najdete zde, informace o dalších brněnských divadlech se můžete dočíst tady.icon

kultura

icon

sport

i con

restaurace

icon

o stadecu

icon

další témata