header image
Neoficiální informační stránky

Brněnský BuranTeatr

article header Divadelní spolek BuranTeatr je splněným snem dvojice studentů Divadelní fakulty JAMU Zetela a Jana Šotkovského. Jejich počáteční vizí bylo pobavit a zaujmout diváky a sdružovat herce, kteří dají do hraní srdce, a nebude je motivovat pouze finanční odměna.

Prvopočátky v Olomouci

Prvním místem působení divadelního souboru BuranTeatr byla Olomouc, kde se skupina představila pod názvem Tramtarie. Herci si pronajali prostory bývalého operetního divadla a od září do prosince 2004 uvedli pětici původních premiér. Avšak kvůli nízkému rozpočtu a neochotě olomouckého magistrátu podpořit mladé talenty se skupina přesunula na počátku roku 2005 do Brna.

„Burani“

Divadlo Tramtarie se po přestěhování do Brna přejmenovalo na BuranTeatr. Tento název nevznikl podle vidláka nebo burana, jak se může na první pohled jevit, ale podle silného stepního větru, stejně nezávislého jako samotný divadelní spolek. Nic ovšem nezabránilo v tom, aby se mezi lidmi vžila přezdívka „Burani“.

Zázemí v knihkupectví

Na jaře 2006 uvedlo divadlo BuranTeatr čtyři premiéry a v průběhu dvou a půl sezóny vyprodukovalo devět původních premiér. Spolek stále kočoval po různých brněnských prostorech a teprve až v létě 2008 se usídlil v 1. patře knihkupectví na Joštově ulici, kam se vešlo až 60 diváků.

Domovský přístav na Sokolském stadionu

Za dva roky uvedl spolek osm premiér, vybudoval si diváckou obec a dostal se do hledáčku médií. V současné době divadlo BuranTeatr zakotvilo na Sokolském stadionu v Kounicově ulici. Soubor pravidelně pořádá představení pro 70 až 150 diváků a v nových prostorách Stadionu již odehrál 17 inscenací. Po vystoupení mohou diváci posedět ve stálém baru.

Vstupenky zdarma za příspěvek

Divadlo BuranTeatr nabízí své prostory i pro jiné divadelní spolky nebo pro pořadatele konferencí s kapacitou až 250 míst k sezení nebo 400 míst na stání. Kdo chce divadlo podpořit, může se stát jeho patronem zasíláním pravidelného měsíčního příspěvku. Odměnou je VIP vstupenka na všechna divadelní představení.


icon

kultura

icon

sport

i con

restaurace

icon

o stadecu

icon

další témata

historie

Historie Sokolského stadionu v Kounicově ulici začíná v roce 1922, kdy byl slavnostně otevřen letní stadion u příležitosti oslav 60. výročí založení tělocvičného spolku Sokol. V roce 1923 došlo v jeho blízkosti k výstavbě výstavního pavilonu a později ho město přenechalo Sokolu.

Vedení Sokolu rozhodlo o vybudování nové budovy s tělocvičnou a společenskými místnostmi. Na stavbě se podíleli dva významní architekti, a to Jindřich Kumpošt a Miloš Laml, který propojil tělocvičnu a společenské prostory jednopodlažní vstupní budovou.

více

Aktuality

Zajímá Vás, co nového pro vás připravili v BuranTeatru? Mrkněte tady.

Kulturní Centrum Babylon má pro aktuální sezonu zajímavé novinky - více zde.

Novinky a aktuality z TJ Sokol Brno najdete na této tránce.