header image
Neoficiální informační stránky

Další brněnská divadla

Ve městě Brno kromě Národního divadla funguje řada moderních divadel s původní i novodobou tvorbou. Diváci mohou zhlédnout inscenace v Městském divadle Brno nebo v Divadle Bolka Polívky.

Městské divadlo Brno

Městské divadlo Brno je ojedinělým divadelním seskupením, které vyprodává vstupenky a ročně odehraje více než 150 představení v zahraničí. Sídlí na adrese Lidická 1863/16, 602 00 Brno. Divadlo má jedinečný repertoár a skvěle realizované inscenace. Uvádí v divadelním světě originální i původní díla, jež nejsou nikde jinde k vidění. Zároveň obě dvě divadelní scény mají dokonalé technické zázemí a odpovídají nárokům moderního divadla.

Divadlo se skládá ze dvou divadelních domů, kde působí tři divadelní soubory zaměřené na všechny divadelní žánry. První, činoherní scéna, nabízí 340 míst k sezení a své poslední rekonstrukce se dočkala v roce 1995. Druhá, hudební scéna, byla otevřena v roce 2004 inscenací muzikálu Hair. Každou sezónu divadlo uvádí 5 nových činoherních a 5 nových hudebních inscenací.

V divadelním hereckém spolku působí například Alena Antalová, Jan Apolenář, Jonáš Florián, Ondřej Halámek, Hana Holišová, Eva Jedličková, Zdeněk Junák, Alan Novotný, Markéta Sedláčková, Eliška Skálová nebo Pava Vitázková. Ředitelem a režisérem divadla je Stanislav Moša, který se narodil v roce 1956 a vystudoval činoherní režii na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.

Divadlo Husa na provázku

Historie divadla Husa na provázku začala na podzim roku 1967, kdy sdružení zahájilo aktivitu Husa na provázku. Amatérskou skupinu tvořili profesionální diváci, studenti uměleckých škol a mladí tvůrci různých profesí. Divadlo nalezlo své zázemí v brněnském domě na adrese Zelený trh 9, 602 00 Brno. Skupina se pokoušela o pravidelné hraní, až z ní vzniklo profesionální divadlo.

Pro divadlo byl přelomový rok 2006, kdy se rozhodovalo o životnosti nového složení divadla. Divadlo se stále drží svých kořenů a svého nastoleného proudu a vnímá divadlo nejen jako kulturní instituci, ale jako místo, které sdružuje lidi se stejným životním postojem k divadelní scéně. Do povědomí diváků se dostala 42. divadelní sezóna České moře, v rámci které byly uvedeny české tituly, jež se dotýkají České republiky a jejích obyvatel.

Inscenace mistrovsky předvádějí například herci Dalibor Buš, Martin Donutil, Růžena Dvořáková, Vladimír Hauser, Ivana Hloužková, David Janík, Ondřej Kokorský, Nicole Maláčová, Adam Mašura, Dominik Teleky, Pavlína Vaňková nebo Pavel Zatloukal.

Divadlo Bolka Polívky

Divadlo Bolka Polívky započalo svou první sezónu v roce 1993, a to uvedením autorské hry Bolka Polívky Trosečník. Postupem času představilo i další inscenace a dalo prostor i mladým českým autorům a jiným divadlům. Diváci mohou zhlédnout domácí repertoár a hry hostujících českých a zahraničních souborů. Na divadelních prknech se rovněž odehrávají koncertní vystoupení zpěváků a kapel různých žánrů a konají se zde také výstavy.

Divadlo sídlí v budově na Jakubském náměstí 27/5, 602 00 Brno, kde dříve bylo Svobodné divadlo, které se zde zabydlelo v roce 1947. Postupem let se několikrát přejmenovalo a prošla jím řada osobností. Divadlo však bylo na konci osmdesátých let z finančních důvodů uzavřeno a budovu obsadilo Divadlo Bolka Polívky.

Divadlo má skvělé herecké obsazení a diváci se mohou přijít podívat na Romana Blumaiera, Michala Daleckého, Radima Fialu, Petra Halberstadta, Marianu Chmelařovou, Michala Chovance, Ondřeje Klíče, Martina Krause, Irenu Kristekovou, Pavla Lišku, Michala Maléře, Josefa Poláška, Bolka Polívku, Vladimíra Polívku, Annu Polívkovou, Chantal Poullain, Barboru Seidlovou, Miroslava Sýkoru, Kristýnu Štarhovou, Jaromíra Barina Tichého, Saru Venclovskou, Miladu Vyhnálkovou, Danielu Zbytovskou nebo Nikolu Zbytovskou.

Divadlo Polárka

Profesionální brněnské divadlo vzniklo v roce 1999 a nachází se na adrese Tučkova 34, 602 00 Brno. Předcházel mu amatérský soubor Loutkového divadla Sokol Brno I, který byl založen již v roce 1930. Posléze se divadlo přejmenovalo na Divadlo Jitřenka a ke konci století na Alternativní divadlo pro děti a mládež Polárka. Uměleckým šéfem a ředitelem se stal Jaroslav Tuček. V dalších letech se pod vedením Miroslava Oščatky a Jana Mikuláška divadlo soustředilo na tvorbu rozdělenou podle věkových kategorií dětí. Na toto programové rozčlenění navázali v dalších sezónách i další režiséři.

Tituly uváděné divadlem Polárka naplňují hlavní dramaturgické požadavky autorské tvorby. Snaží se oslovit malé diváky původními i méně známými pohádkami a žákům základních škol nabízí adaptace světových i českých literárních děl. Každou sezónu přichází divadlo s tematickým vymezením. Divadlo spolupracuje s mladými divadeními tvůrci.

V současné době je uměleckým šéfem a režisérem Jan Cimr a dramaturgem Alžběta Kubíčková. Do hereckého souboru patří herci Alžběta Filipová, Kateřina Veselá, Táňa Hlostová, Kateřina Francová, Tereza Lexová, Lubomír Stárek, Lukáš Daňhel, Matěj Záhořík, Jiří Skovajsa, Tomáš Sukup, Alfred Texel, Václav Vítek nebo Vít Piskala.

Divadlo Radost Brno

Divadlo Radost zahájilo svůj poloprofesionální provoz v říjnu 1947. Během dvou let vybudoval amatérský loutkářský režisér Vladimír Matoušek tým, který byl připraven na profesionalizaci. Dvanáctičlenný soubor od počátku usiloval o vlastní dramaturgický a inscenační profil a uváděl zejména původní hry českých autorů. Divadlo postupně vycestovalo i do zahraničí a prošlo modernizací jeviště a zázemí.

V polovině devadesátých let nastupuje do divadla současný ředitel a umělecký šéf – režisér Vlastimil Peška. Rozvinul program repertoáru pro všechny věkové kategorie diváků. Divadlo zinscenovalo klasické pohádky pro nejmenší, klíčová česká a světová literární díla a vlastní dramatickou tvorbu. Díla interpretují herci na moderním divadelním prostoru s několika variantami pro různorodé inscenace.

Do hereckého souboru divadla Radost patří Michaela Baladová, Vilém Čapek, Jiří Daniel, Barbora Dobišarová, Dalibor Dufek, Helena Dvořáková, Stanislava Havelková, Kateřina Höferová, Eva Lesáková, Pavel Novák, Leona Ondráčková, Vlastimil Peška, Pavel Jan Riedl, Vladimír Řezáč, Radim Sasínek, Michal Sopuch, Petr Šmiřák, Matěj Štrunc nebo Jan Šťáva. Herci docházejí do divadla se sídlem Bratislavská 216/32, 602 00 Brno.icon

kultura

icon

sport

i con

restaurace

icon

o stadecu

icon

další témata