header image
Neoficiální informační stránky

Architektura

Před vstupem do budovy Stadecu zaujme pamětní deska s nápisem: „Sokolský stadion s tělocvičnou a společenskými prostorami, postaven 1928 – 1929 podle projektu arch. Miloše Lamla v pojetí raně funkcionalistickém pro Sokol Brno I“.

Architekt Stadecu

Architekt a urbanista Miloš Laml se narodil 28. prosince 1884 v Brně, kde se zasloužil o modernizaci a výstavbu budov Masarykovy univerzity. Stal se členem brněnského Sokola, který ho pověřil navržením nové budovy u Stadionu v Kounicově ulici. Zemřel 16. listopadu 1964 v Brně.

Architektura budovy

Architekt Miloš Laml navrhl vstupní halu s monumentálním portálem s klenákem, který tvořil slavnostní bránu s vyhlídkou na venkovní hřiště. Levá část komplexu sloužila jako tělocvična pro ženy a na ni navazovala tělocvična pro muže. V pravé části byla oddechová zóna s kulturním vyžitím.

Sport a zábava na jednom místě

Víceúčelový komplex Stadec byl vybudován postupně. Družstvo zakoupilo v roce 1920 pozemek pro zřízení tělocvičny pro Tělocvičnou jednotu Sokol v Brně za peníze z veřejných sbírek. Zde postavilo výstavní pavilon a postupně vybudovalo venkovní atletické hřiště, tělocvičny, koncertní prostory, kino, restauraci a kavárnu.


icon

kultura

icon

sport

i con

restaurace

icon

o stadecu

icon

další témata

historie

Historie Sokolského stadionu v Kounicově ulici začíná v roce 1922, kdy byl slavnostně otevřen letní stadion u příležitosti oslav 60. výročí založení tělocvičného spolku Sokol. V roce 1923 došlo v jeho blízkosti k výstavbě výstavního pavilonu a později ho město přenechalo Sokolu.

Vedení Sokolu rozhodlo o vybudování nové budovy s tělocvičnou a společenskými místnostmi. Na stavbě se podíleli dva významní architekti, a to Jindřich Kumpošt a Miloš Laml, který propojil tělocvičnu a společenské prostory jednopodlažní vstupní budovou.

více